Дмитро Тарабакін, DragonCapital: “Наш бізнес притягує best of the best”

Хто: Дмитро Тарабакін, спів-засновник, управляючий директор інвестиційної компанії Dragon Capital

Де: aroma espresso bar на Жилянській, 75

Дмитро Тарабакін – зірка Києво-Могилянської академії, зірка українського фондового ринку. Він керує підрозділом компанії, що займається акціями, який, у свою чергу, допоміг зробити компанію успішною на складному та ледь-ледь існуючому в Україні ринку (ну принаймні так нас колись вчили в університеті про фондовий ринок Україні – прим.автора). Абсолютно скромний, сконцентрований на своїй роботі, зосереджений на конкретних речах – прекрасний співрозмовник о восьмій ранку.
 
Про те, хто може працювати з грошима, чи потрібна для цього математика, чому трейдер займається айкідо та про роль жінки в успіху чоловіка ми розмовляли за склянкою запашного чаю  в aroma espresso bar. 

Дмитро Тарабакін, DragonCapital: “Наш бізнес притягує best of the best”Дмитре, як починається ваш день? Наскільки я зрозуміла у процесі наших домовленостей, то ви прокидаєтесь дуже рано? 

Так, я прокидаюсь рано. Сьогодні о 5:48. Тому що о 7:00 у мене уже починається тренування. Шість годин для сну мені цілком достатньо. Я живу за містом і мені потрібно пів години, щоб доїхати на роботу. Якщо  надворі не холодно, то встигаю трошки поплавати та погуляти по газону.

Що у вас за тренування? 
Тренування чотири рази на тиждень: три рази айкідо та один раз дзюдо.
Незвичний вибір. Чому саме ці види спорту?
Займаюсь ними уже сім з половиною років. Минулого тижня захистив третій дан. За такий період це непогано.
Це може бути пов’язано з тим, що на роботі ви переживаєте занадто великий стрес та його потрібно якось нейтралізувати?
Частково. Я колись займався кікбоксінгом, але після поїздки в Перу у 2006 році та після одруження дійшов висновку, що треба це змінити. Я завжди вірив, що саме айкідо є вершиною всіх видів мистецтв. Але справжнє розуміння приходить років через 7-10 активних тренувань.
Що для вас спорт? 
Це дисципліна. Людина бідна, якщо в неї немає стимулу прокидатися вранці. Спорт –саме той стимул прокидатись. До того ж звичка – друга особистість. Я уже і прокидатись так рано звик. Моя донька каже, що “тато все вміє, тільки не спати вранці”.
 Дмитро Тарабакін, DragonCapital: “Наш бізнес притягує best of the best”
О котрій ви безпосередньо починаєте працювати? 
Я приїжджаю в офіс о 8:20. В офісі у мене є гардеробна та душова. Безпосередньо роботу починаю о 8:40, хоча персонал приходить о 8:30.
А коли комфортніше працювати?
Вранці мені треба продивитись та проаналізувати дуже багато інформації: новини, курси валют, тощо. Кожного дня о  9:30 у нас ранкова нарада. На ній присутні аналітики, трейдери, а о 10:00 — 10:15 відкривається Лондонська фондова біржа, а о 10:30 починає працювати «Українська біржа». Тобто мій ранок дуже насичений, тому я намагаюся вчасно почати день, щоб все встигнути. Вранці я не планую зустрічей, або роблю це до 9:00. О 8:30 кожної середи ми проводимо нараду всередині команди. Розбираємо “польоти”.
А ви активно залучені у операційні процеси? 
Зараз уже трошки менше, тому що компанія працює як швейцарський годинник.
Скільки людей у вас працює?
Більше 170 людей у різних підрозділах. Мені не обов’язково слідкувати за всіма – делегування рятує. Звісно, якщо вирішуються стратегічні питання, я присутній. До 12:00 все відбувається дуже жваво. Але потім я намагаюся влаштувати собі короткий обід обід: виходжу до кафе та можу добре подумати – це сповільнення після ранку. Під час обіду народжуються дуже цікаві думки. Друга половина дня – прокидається Америка – самі розумієте. (посміхається)
Які новини ви читаєте? 
Секретар готує для мене щодня «Коммерсант» та «Капитал». Новинами також діляться наші аналітики. Я їх обов’язково проглядаю.
Дмитро Тарабакін, DragonCapital: “Наш бізнес притягує best of the best”
Яку літературу ви читаєте? Ви читали щось про те, як бути керівником, коли починали бізнес?
Трошки читав. Але більше читав спеціалізовані книги про інвестиції, читав біографії успішних трейдерів та інвесторів. Зараз же я слідкую за роботами Адізеса. Я був на його лекціях та особисто з ним знайомий.
А який ви керівник? Жорсткий?
Я не думаю. Напевно, треба було б. (сміється) Знаєте, хтось казав мне про виховання доньки, що її “треба любити, як душу, а трясти – як грушу”. Приблизно так я намагаюсь поводити себе з колегами.
Важливо розуміти, що наш бізнес занадто специфічний, ми завжди неправі. Якщо ти правильно зайняв позицію та заробляєш, то чому не взяв більшу позицію (не купив більше – прим. автора)?! А якщо ти програєш, то завжди хочеться мати меншу позицію або не мати її взагалі.
Для нас вдуже ажливим є ризик-менеджмент: правильно керувати розміром своїх інвестицій, розміром ризику. У будь-який момент треба розуміти, де знаходишся ти та твій ризик. У мене дуже низька толерантність до людей, які нехтують такими базовими речами, як вчасне відображення в системі та виконання термінів укладених угод. Людський фактор згубив багато компаній.
А ось я перфекціоністка: боюсь ризиків, тому трейдерський бізнес здається чимось космічним та супер стресовим. 
Звісно, це стрес та відповідальність, але це працює, якщо ти розумієш, що саме ти робиш. Те, що ти бачиш навколо, і є реальна ситуація. Для мене критичною є комп’ютерна система, де відображені всі наші позиції. Той факт, що до цієї системи вчасно потрапляє інформація, дав нам можливість вижити у складний час.
Ви так говорите про інвестиційну компанію, неначе все ясно і просто. А як було, коли ви починали? Чому саме трейдерство? Це ж страшний бізнес =)
Мені здається, що найнебезпечніша людина та, яка нічого не боїться. Але мені пощастило з партнерами. Я більш консервативний, але мій партнер врівноважує – він більш ризиковий.  Наш бізнес – це завжди баланс. Він схожий на полювання хижаків: довго придивлятись до чогось та потім зробити стрибок. Можна, звісно, бігати за зайцями, але це вже буде більше для форми, ніж для результату.
Дмитро Тарабакін, DragonCapital: “Наш бізнес притягує best of the best”
Як ви знаходите баланс між роботою та сім’єю?
Моє життя стоїть на трьох стовпах: сім’я, робота та айкідо. Моє завдання — правильно розподілити сили і увагу кожному з них.
Ви гарно знали математику у школі? 
Я закінчив школу з золотою медаллю. Математика добре йшла, я ніколи не знав проблем. Потім почав вчитись в університеті іноземних мов, але дізнався про Могилянку та пішов вступати туди. Правда, рік серед лінгвістів зробив непоправне, і у мене почались проблеми з математикою, які згодом довелося побороти. Зате з’явилось відчуття цифр.
Ваш бізнес можна назвати інтуїтивним?
У певній мірі. Це комбінація прорахунку та прогнозування. Інвестиційний бізнес – це не тільки математика. Це відчуття людей. Є багато проектів, від яких ми відмовляємось, тому що  бачиш, що людям не можна довіряти.
Як ви починали DragonCapital?
Ми починали в 2000 році, але перед цим ми з партнерами 4 роки пропрацювали в одній команді. Потім єдиною командою вийшли із компанії, та створили власну, оскільки мали знання та гарну репутацію на ринку.  Тому це не був стартап у класичному розумінні.
Які свої властивості ви вважаєте ключовими? Що допомогло побудувати цю компанію?
У першу чергу, це самодисципліна. Можливо, в інших бізнесах все не так, але для нас це ключовий параметр.
Якщо ви пишете собі план з 20 пунктів, то ви все виконуєте?
Напевно, не все. Та бізнес – це клієнти. А ми навчилися дуже правильно до них ставитися. (сміється)
Це дипломатичний навик?
Це підхід правильної жадності, або помірної жадності. Бізнес створюють для того, щоб заробляти гроші, але клієнт має відчувати, що ти турбуєшся насамперед про нього. Більшість людей не живуть ілюзією, що все робиться для них, але заради ключових клієнтів ми готові йти далеко.
Ви говорили про свою роль батька та чоловіка. Яку роль в житті успішного чоловіка грає жінка?
Дуже велику. За великим чоловіком обов’язково стоїть велика жінка. Я дуже горжусь своєю дружиною. Це мистецтво – створити комфортні умови дома. Вона чітко розуміє, що мені потрібно, щоб реалізувати свої сильні сторони. Я за це їй дуже вдячний. Ми знайомі уже більше 10 років, одружені 7 років. За цей час у мене ні разу не виникало думки, що я не хочу йти додому.
Вона займається бізнесом?
У неї є хобі, яке є трошки й бізнесом. В основному вона займається дитиною, будинком. Вона захоплюється вихованням дітей, вчиться цьому як мистецтву, мріє перетворити це у більш сейозне заняття.
Ви часто зіштовхуєтесь по бізнесу з жінками?
У нас чоловічий бізнес.
Яким би ще бізнесом ви могли займатись?
Це дуже непросте питання, тому що я небагато чув прикладів, коли інвестори ставали успішними в інших бізнесах. У мене є така мрія – створити академію бойових мистецтв – я бачив гарний приклад у США. Думаю, що мені вдалось би, адже наш бізнес притягує best of the best.
Дмитро Тарабакін, DragonCapital: “Наш бізнес притягує best of the best”