Ірена Карпа: “Я зрозуміла, що бути особливим — це бути кращим»

Хто: Ірена Карпа, письменниця, журналістка, співачка

Де: Park Cafe
Фотограф: Ліка Куренна
Текст: Ангеліна Оверчук

Для мене особисто Ірена Карпа — втілення енергії творення, потік “іншої” свідомості, людина, відкрита до сміливих думок та дій. Такі люди — загадка: звідки ця сміливість, звідки ця енергія, бажання, порив, наполегливість та впевненість?

Нам дуже пощастило, що вдалось провести суботній ранок з Іреною. Розмову вели якраз після концерту Мерліна Менсона, де Ірена була на розігріві. Гостя відкрита до спілкування, доброзичлива, щира і з гарним настроєм. 11-та ранку, а вона вже встигла приділити час родині і прийти на наш сніданок.

Основне запитання до Ірени — ЯК? Як вдається робити так багато і швидко, якісно і нестандартно. Про це і говорили…

Ірена Карпа: “Я зрозуміла, що бути особливим — це бути кращим.”
Ірено, розкажи, як починається твій ранок? О котрій години? Чи відрізняється ранок у будні дні та вихідні?
Зранку все вирішується не мною, а дітьми, тому що вони прокидаються, коли хочуть. Мій ранок починається, коли я чую: «Мамо!». І хоч старшу доньку інколи зранку відволікає iPad, молодшій відразу потрібен контакт з мамою, тому відмазок немає — доводиться підводитись з ліжка.

З будильником я не прокидаюсь ніколи, тому що належу до типу людей, які не можуть себе організувати — у мене жахливий тайм-менеджмент. Я завжди прагну допомогти всьому світу і якимось дивним чином мені це таки вдається, навіть прокидаючись після 9-ої… Але мені здається, що дуже добре інколи прокидатися о сьомій ранку, коли всі ще сплять і довкола тиша. Можна попрацювати, щось написати…

А о котрій лягаєш?
Намагаюся лягати до дванадцятої ночі, щоб мати більше часу вдень. Звичайно, мені більш до вподоби лягати десь о 2-3 годині ночі, але тоді псується денний графік.

Тобі комфортніше працювати вночі? Краще думається?
Ні, взагалі ввечері у нас ніхто в сім’ї вже не працює. Буває, що робота вимагає годину-дві для завершення, але стається таке дуже нечасто.

Наскільки я розумію, тобі не потрібно чекати натхнення? Ти сама вмієш мотивувати себе до роботи у будь-яку хвилину?
Коли тобі двадцять років, натхнення пре з усіх боків, ти вважаєш, що все, що ти робиш – це класно. Але згодом починаєш розуміти, що насправді натхнення – це казки і мифи. У дорослому віці вже є достатньо досвіду та розуму для того, щоб змусити себе працювати добре і робити те, що треба.

А з яким настроєм ти прокидаєшся? Які перші думки?

Я стараюся не підводитися різко, можу трохи потягнутися. Взагалі прокидатися мені дуже складно. Але коли вже підвелась, то займаюсь трошки фізичними вправами, снідаю. Але снідаю увесь час дуже швидко, тому вже через декілька годин відчуваю гострий голод та шукаю заклад, де можна було б поїсти.

Ірено, ти мені здаєшся людиною, яка медитує зранку. Я права? Я практикую спеціальні заходи по Кастан’єді: вони дуже ефективні, активні, дозволяють відразу відчувати себе значно краще. Але якщо я буду медитувати зранку, я просто засну =)

Я читала, що ви з чоловіком молодшу дочку назвали тібетським ім’ям. Я так розумію, ти цікавишся різними культурами? Що ти в них знаходиш для себе? І як ти прийшла до того, що це потрібно тобі?

Я займалася юнгівським аналізом снів, коли мені було 18 років. Якраз у Юнга я вичитала статтю, де він дуже цікаво описав душу чи думку Сходу, та роз’яснив, як це застосувати до європейської цивілізації. Ми багато чого не розуміємо, бо наша цивілізація значно молодша. Буддизм мені подобається тому, що це не релігія, а філософія. Це допомагає самовдосконалюватися.

Ірена Карпа: “Я зрозуміла, що бути особливим — це бути кращим.”

Ірено, скажи, будь ласка, наскільки комфортно тобі жити у сучасному суспільстві? Які явища ти вважаєш вадами українського соціуму? Як ти ставишся до сучасної орієнтації усіх і кожного на поняття “успіх=багато грошей”?

Для мене особисто успіх означає, що моя робота або моя книжка чи мій концерт допомагає людині (одній чи багатьом). У мене немає мети стати дуже відомою чи популярною, але я зараз уже досить помітна. Звісно, якщо мені вдасться написати якийсь епохальний труд — це буде дуже круто. Але якщо мої статті допомагають людям тут і зараз — мені цього достатньо, це мене радує.

У розмові ти більш за все кажеш про свою роботу саме у розрізі письменницької діяльності. Але ж ти багато чим займаєшся. Що для тебе найважливіше з усього? Гадаю, що як літератор я зараз набагато більш успішна, ніж як співачка. Скажи, а з ростом твоєї популярності як змінюється ставлення до некоректних питань з боку журналістів або жорскої критики людей?

Спочатку я дуже болюче сприймала образливі коментарі, не розуміла, чому так відбувається, чому мене не люблять. Але коли я прочитала, що і Ліні Костенко — прекрасній людині і професіоналу — пишуть такі ж дурниці, я зрозуміла, що це доля будь-якої популярної людини. Звісно, я тішусь, коли мої ідеї та роботи подобаються моїм особистим лідерам думок або ж тим, кого я до своєї цільової аудіторії не відношу.

Ірено, ти для мене є людиною, яка ніколи не зраджує собі. А Київ — прекрасне місце. Разом із насолодою від зелених вулиць можна отримати і задоволення від того, що на кожному кроці слух ріже “чиста російсько-українська мова”. Як ти вважаєш, чому люди бояться того, звідки вони, якою мовою спілкуються, як хочуть одягатись?

Це питання особистої харизми. Максимум конформізму зароджується ще в дитинстві. Ми всі ходимо в дитсадок, школу. Якось я прийняла рішення, що буду говорити тільки українською зі своїми друзями. Мене тоді дуже підтримав батько. Спочатку мене не розуміли оточуючі, але потім батьки моїх друзів стали ставити мене у приклад перед своїми дітьми і я зрозуміла, що бути особливим — це бути кращим. Якщо ти будеш намагатися зробити щось інакше, тебе завжди будуть запльовувати. Треба чітко пам’ятати, про що ти мріяв, і цьому не зраджувати.

Ірена Карпа: “Я зрозуміла, що бути особливим — це бути кращим.”

Чи були в твоєму житті такі моменти, коли хотілося опустити руки?

Людині, яка хоче чогось досягти, варто знайти двох-трьох друзів або знайомих, які у будь-який момент скажуть тобі, що ти класний, і таких моментів не буде.

Парадокс у тому, що людина, яка відчуває, що ти до неї добре ставишся, завжди хоче тобі чимось завадити, плюнути. Чому це так?

Так роблять тільки слабкі люди. А врятувати людину, яка не має поваги до себе, дуже важко.

Скажи, будь ласка, ти пишеш статті, читаєш лекції — для кого ти робиш все це? Для себе? Чи метою є донесення інформації до соціуму?

Будь-яка моя публіцистика має чіткий меседж. У своїх книжках я прагну доводити щоразу, що не можна думати за схемою, треба звільнитись від стереотипів, які заковують нас з усіх боків. Також я намагаюсь пояснити аудиторії, що людина може вважати себе щасливою тоді, коли вона близька і об’єднана з собіподібним, а не коли ховається від інших, закривається і вдає інше життя. У нашій цивілізації дуже сильно розвинутий розум, та люди дуже одинокі, а східні народи за цінність мають бути разом, об’єднання.

Ірена Карпа: “Я зрозуміла, що бути особливим — це бути кращим.”

Тебе можна зламати?

У Далай Лами існує дуже важливий постулат: «Не зупиняйся!». Це означає, що не можна зупинятися ніколи, як би не було тяжко, навіть коли всі мрії розтоптані. Ти знаєш свою мету, ти знаєш, що можеш цього досягнути, і знаєш, як це зробити. Ти відчуваєш свій потенціал.

Мотивація і натхнення… Чим надихаєшся? Як розрізняєш ці поняття?

Ніщо так не надихає, як дедлайн. Це і мотивація, і натхнення. А ще натхнення — це коли хочеться залікувати якісь рани, нещасну любов чи щось інше, та з’являється нагода щось написати. У цей час можна зробити дуже багато. Я дуже люблю чужі історії, я їх часто описую, мені це надзвичайно цікаво.

Як ти вважаєш, людина сама творить свою долю чи є щось зверху?

Згідно з буддизькими трактатами, все що з нами сталося, є результатом наших думок і дій та результатом наших попередніх життів. Але я вірю, що цю карму можна виправити, якщо людина не буде відповідати агресією на агресію. Я також вірю в те, що є доля, яка веде людину по життю. У кожного з нас є своя стежка, якої слід триматись. Якщо йти вперед та ні на що не звертати уваги, все буде сприяти тому, щоб бажання здійснилося. А якщо ти не закінчуєш одну справу, а уже починає іншу, то зраджуєш сам собі!

Ірено, тобі комфортно жити у такому насиченому режимі? Не хочеться зупинитися? Відповідальність не тисне?

Коли в мене дуже насичені робочі дні, я починаю відчувати деяку провину, що не можу приділяти більше уваги своїм дітям. Дуже виснажливо, коли по роботі доводиться робити не найулюбленіші речі: якісь інтерв’ю чи лізти в особисте життя іншої людини.

До речі, з вами дуже цікаво і приємно спілкуватись, тому що не задаєте дурних питань про особисте=)

Якби мені давали робити тільки те, що я сама вигадала — мої особистіі проекти — я б була дуже щаслива. Тільки ті, хто робив щось незвичне, досягнули успіху, а не ті, хто пішов загальним шляхом.

Ірена Карпа: “Я зрозуміла, що бути особливим — це бути кращим.”

Як тобі вдається поєднувати в собі стільки ролей?

Це дуже важко. Я не встигаю. Мені навіть чоловік каже, що я розпорошуюсь на дрібниці, на дивні “дружби”. Звичайно, якби я могла концентруватися тільки на музиці, у мене б залишалося більше часу на дітей… Ех, щось повинно статись, щоб я була більш ефективною, тому що з кожним роком часу стає все менше. До часу слід ставитися як до кредиту в банку.

А ти якимось чином готуєш своїх дітей до того, що в твоєму минулому були якісь не зовсім звичайні історії? Адже наші люди характеризуються тим, що звикли ставити не дуже приємні запитання…

Мої діти дуже соціальні. Вони легко і самостійно ідуть на контакт. Вони дуже люблять музику, причому слухають тільки мою музику, що невимовно радує. Але, мабуть, я знайду якісь слова, щоб пояснити свою фотосесію у журналі Playboy, якщо до того часу, коли вони виростуть, про це ніхто не забуде. Є набагато важливіші і більш небезпечніші речі. Я ж можу також розказати про наших депутатів, про хабарництво, про лікарів, що відмовляються лікувати без грошей. Це дійсно аморально та набагато гірше ніж фото без одягу.

Ти ставиш для себе якісь плани, цілі на визначений період?

Одного разу я спробувала написати всі свої бажання, та зрозуміла, що це все в межах моєї роботи, мого бізнесу.

То ти не плануєш?

Ні, я просто роблю усе можливе, щоб зробити бажане реальним.

Ірена Карпа: “Я зрозуміла, що бути особливим — це бути кращим.”