Лідія Білас, IDS Group Ukraine: «Люди у команді повинні були віддані компанії, а не керівнику»

Хто: Лідія Білас, екс-генеральний директор IDS Aqua Service (Моршинська, Старий Миргород, Аляска)

Де: сніданком пригощала aroma espresso bar 

Фото by Elena Popova

Я запросила на сніданок Лідію Білас, тому що жінки, які керують такими великими компаніями – шалена загадка для мене. Я читаю їх історії у пресі і задаюсь питанням: ЯК? Як вдається жінці бути такою сильною, щоб керувати сімома сотнями людей, спрямовувати їх у єдине русле і з однією метою… Адже, одна справа, якщо у тебе 30 підлеглих та середній бізнес, а інша – якщо твоя компанія забезпечує питною водою ледь не все населення країни!

Одним словом, мені вдалось втиснутись у дещо менш напружений, але не менш динамічний графік нашої гості (декілька місяців тому Лідія лишила посаду генерального директора IDS Aqua Service) та запросити її на ранкову каву. Я запитувала багато і про все! Результат  ранкової розмови нижче!

Лідія Білас, IDS Group Ukraine: «Люди у команді повинні були віддані компанії, а

Я люблю слово “натхнення”, незважачи на те, що воно занадто часто і не завжди доцільно використовується. Але для мене це слово дуже ємке. Це рушійна сила: мікс мрії та бажання, цілі та бачення.

За першою освітою я інженер-системотехнік. Я закінчила Львівській політехнічний університет. Думаю, що це найкращий ВУЗ, який готує до життя, а не до роботи.

Завод мінеральних вод “Оскар” був сворений як сімейний бізнес. Спочатку ми тільки видобували “Моршинську”, а потім створили дистрибуційну компанію “Нова” – вирішили розділити виробництво і дистрибуцію.

Я знаю, що існують кардлинадльно різні точки зору на сімейний бізнес. Мій досвід – виключно позитивний. Хоча, коли чоловік з партнером почати будувати цей бізнес, я стояла трошки осторонь і зважувала, чи вистачить мені сміливості. На той час ми мали тільки ідею, а ЯК будувати шлях до неї – ніхто не знав.

Ми з чоловіком ніколи не розділяли дім і роботу. А коли у 2004 році після обєднання з “Миргородською” чоловік перейшов на дещо інший рівень, а я залишилась в операційному управлінні, то часу і сил на суперечки не зосталось взагалі.

У певний період мого життя у мене було враження, що я живу у літаку: будинок і сім”я у Моршині, а бізнес розкиданий по всій Україні, центральне управління у Києві…

Я думаю, що для нас з чоловіком спільний бізнес – це була моожливість ідеально доповнювати один одного. Класно, коли у бізнесі є здорова конкуренція, але погано, якщо вона зявляється у сім”ї. У певний момент треба зрозуміти, які твої головні цінності та пріорітети. Місяць тому ми відзначили 25 років разом =)

Лідія Білас, IDS Group Ukraine: «Люди у команді повинні були віддані компанії, а

В один момент я зловила себе на думці, що у мої 45 років кількість подій, що відбувалась у моєму житті, для “звичних” людей і компаній відбувалась би за багато довший період. І я зрозуміла, що гублюсь у цьому круговороті подій, людей, досягнень та всього іншого. Відчуття, що життя відкладається постійно на потім. Ти думаєш: “Ось ще зараз закінчу МВА, а ось ще цей проект, а ось ще це треба зробити” – чомусь ти переконаний, що попереду ще 500 років життя.

Якби я була медиком, то перше, чим би зайнялась – шукала б пілюлю, яка заморозила вік людини з 40ка років . Я думаю, що це золотий вік: ти маєш класний досвід, ти склався як особистість, маєш прекрасну сімю, дітей, друзів – наповнені 360 градусів твого життя.

Поки тобі 20 – ти можеш дозволити собі бізнес нон-стоп. Але коли ти дорослішаєш, настає час дивитсь глибше всередину.

Моя команда – це майже завжди хлопці. Вони дуже драйвові, і тому ми завжди провокували зміни компанії зсередини.

Мені імпонують речі, повязані з освітою, з розвитком, з дітьми та молоддю. Зараз я придивляюсь до кількох освітніх компаній та громадських організацій і допомагаю їм. Можливо, це переросте в серйознішу співпрацю.

Я не поспішаю зараз знову робити бізнес, адже це гарний час просто дивитись навколо.

Мені здається, що свіжий погляд – це те, чого не купиш. Але і 20-літня особа не купить того, що маю і бачу я: чого додати в управлінні, куди повернути, де бути обережним.

У моєму житті і бізнесі були періоди, коли треба було бути стратегом, але і посада зобов”язувала робити абсолютно тактичні речі! Стратегія без тактики – це фантазія.

Періоди, коли тобі здається, що все занадто спокійно, звично і прогнозовано – це норма. Але памятайте, що буря приходить завжди після штилю.

По великому рахунку, бізнес – це стандартна структура. Мені імпонує, що багато стартапів зараз починається з правильних речей.

В Україні люди недооцінюють якісну вищу освіту. “Ось дивіться, у Білла Гейтса не було вищої освіти” – я думаю, що ці часи дикого капіталізму давно минули. Тому зараз людина з якісною освітою буде цінуватись вище, ніж той, хто без освіти. Підприємницький дух – це круто. Але системна освіта – це не менш важливо.

В Адізеса я читала таку думку: “Між командою, яка добре грає, але програла, і між командою, що грає погано, але виграла, я би вибрав першу”.

Я вважаю, що люди у команді повинні були віддані компанії, а не керівнику.

Бізнес цікаво робити з тими, хто готовий брати на себе відповідальність! Той, хто рішення приймати не хоче, як солдат у армії, котрого легко можна замінити.

Я Рак за знаком зодіаку і тому страшний самоїд. Я можу критикувати себе безмежно і безперестанно. Я можу бути незадоволена діалогом, днем, проведеною співбесідою і так далі. Я прийду додому і буду аналізувати кожне слово, щоб зрозуміти, де я могла б зробити краще. З одного боку робота над помилками дозволяє ставати краще. З іншого – якщо ти сильно захопишся цим, то нашкодиш собі й оточуючим.

Лідія Білас, IDS Group Ukraine: «Люди у команді повинні були віддані компанії, а

Я прагну все робити якісно. Не вдається? Я починаю копирсатись у собі та в інших людях, які не можуть виправдати моїх очікувань.

Я завжди від людей очікую найвищого результату. Я знаю, що це псує стосунки, але як можна не чекати нічого від людей? Вони ж народжені для звершень!

Здоровий баланс між гнучкістю, що свідчить про аналітичний склад розуму, та надмірною компромісністю – це обов”язковий навик для успішної людини.

Я вірю, що переговори – це завжди аргументи. Адмінресурс я проявляла всього декілька разів у житті. При чому я ніколи не кричу і не виявляю агресії.

Я інтроверт і мені завжди дуже класно з самою собою. Не знаю, як людям буває самотньо… Дуже люблю подорожувати, бачила ледь не весь світ, але дуже люблю саме Лондон.

Коли по ТВ перший раз пішла реклама нашої води, у мене росли крила! Це була така шалена ейфорія! А зараз, коли заходжу в супермаркет, все одно відразу дивлюсь на викладку, на ціни, на те, якої води більше взяли…

Коли ми починали бізнес та деякий час після того, я завжди дуже болісно реагувала на критику у бік продукту. Моїм аргументом було те, що на цій воді виросли мої діти! Як же ви можете сумніватись?

Я думаю, що моєю важливою характеристикою є моя зваженість. Я ніколи не кваплюсь, навіть якщо приймаю рішення дуже швидко.

Якщо себе потрібно мотивувати – це сигнал тривоги! Ти можеш змучитись фізично ат емоційно, і тоді треба зібрати себе до купи та зробити ще один крок, але якщо треба себе мотивувати на справу свого життя – це вже серйозна проблема.

Шкода, що наші люди воліють бути всім однаково бідними, а не однаково багатими. Агресія та зазадрість проявляється зараз дуже активно. Я намагаюсь себе від цього відгороджувати, боюсь цього, прагну менше говорити про особисте, не жити на показ, не розумію бажання виставити на публіку свій статус чи достаток. Це додаткова провокація та прояв прихованих  комплексів,як на мене. Але таке нині суспільство…
Лідія Білас, IDS Group Ukraine: «Люди у команді повинні були віддані компанії, а