Оксана Гошва, HOSHVA PR & HOSHVA Digital: “Будь-яку ситуацію можна сприймати як проблему або як кейс”

Хто: Оксана Гошва, CEO&Founder  агенцій HOSHVA PR  та HOSHVA Digital

Де: aroma espresso bar на вул. Жилянській, 75

Фоткала прекрасна Лена Попова

Я познайомилась з Оксаною у 2010 році. Тоді я тільки починала пізнавати ринок PR, а Оксана уже була на ньому однією з найвідоміших особистостей. Після того першого знайомства я могла описати Оксану єдиним словом “круто!”. Вона слухала багато закородонних подкастів, програм, передач, читала різні книги, постійно розвивалась. Я спостерігала за тим, як моя гостя з кожним роком підкорювала все нові школи, напрями, відкрила новий бізнес і вчилась-вчилась-вчилась. Отже, я вирішила запросити Оксану на сніданок та розпитати, для чого їй так багато знань, чи дійсно потрібен МВА та як вона змінилась за ці три роки. 

Оксана Гошва, HOSHVA PR & HOSHVA Digital: “Будь-яку ситуацію можна сприймати як

Розкажи мені, з чого починається твій ранок? 

Мій ранок починається о восьмій, а прокидатись я намагаюся о 6:30 без будильника. Звісно, на телефоні я маю додаток, що допомагає мені прокидатись у правильну фазу сну, без шкоди для організму (сміється). В офіс приходжу десь об 11:00. А з восьмої працюю тут, в aroma (aroma espresso bar – прим. автора). Мій день повинен починатись саме так.

Що тобі дає ця рутина?

Я люблю управляти ситуацією, а рутина – це ознака того, що все відбувається правильно, що все під контролем. Починаючи так день, я слідую своїм планам, бачу картинку дня. Я не планую зустрічі раніше одинадцятої.

Тобі не набридає такий однаковий розклад? 

Ні, рутина мені подобається. Я нещодавно натрапила на  інтерв’ю з кількома успішними людьми з американських технологічних компаній і звернула увагу, що, по-перше, 90% героїв прокидаються о 6 чи о 5:30. А по-друге, їхній ранок простий та рутинний.  Це допомагає спрощувати життя та залишити час на дійсно важливі речі. Саме тому я дуже люблю сукні – можна не заморочуватись комбінуванням одягу(сміється).

Як ти будуєш свою систему life-менеджменту?

Постійно вдосконалюватись – моя мета. З цією метою я узгоджую решту: роботу, навчання, власне оточення. Я планую своє життя дуже детально. Планую навіть дзвінок до бабусі, адже це теж важливо, а у рутині можна легко забути. І такий системний підхід дозволяє бачити прогрес.

Ти довго йшла до такої системи? 

Ні. Мені здається, що це моя вроджена характеристика. Коли я приїжджаю додому, то спостерігаючи за татом бачу, звідки в мені ці риси.

Оксано, спостерігаючи за тобою навіть у соціальних мережах, можна помітити, що ти постійно працюєш над собою, над своїм характером. Але як ти розумієш, що конкретно треба розвивати? Які саме риси у собі виховувати?

Якщо ти живеш свідомо, то бачиш можливості всюди. Легко помітити, які речі цінують клієнти, партнери, співробітники.

Якщо аналізувати своє життя, то можна дізнатись багато цікавого. З віком настає час освоювати духовні аспекти життя. Зараз мене цікавить багато речей, на які я раніше і не звернула б уваги. Я добре розумію свої недоліки та знаю, що з ними робити. Але з віком я також розумію, що не все слід змінювати в собі. Адже ти є ти. І змінюючи все відповідно до бажань оточуючих, ти втрачаєш самого себе.

Скажи, а які ситуації, що в 25 ти сприймала фейлом та катастрофою, зараз розумієш як досвід? 

Можна не повертатись навіть у 25: я сьогодні та  я півроку тому – це вже зовсім різні люди.

Ти почала займатися бізнесом у 23. Це досить рано. Розкажи про еволюцію світосприйняття. 

Нещодавно я говорила з коучем і зрозуміла, що те, що я помилково називала зайвою емоційністю, є просто чуттєвістю. Звісно, так мені таке визначення подобається більше, адже чуттєвість – це жіночність (сміється). Зараз я набагато менше працюю, ніж колись. Але зараз я набагато більше знаю: людей, процесів, систем, методів. Раніше моя відповідальність не мала меж: я не лягала спати, доки не виконувала усі задачі на день. Зараз я сприймаю це трошки простіше.

А ти давно займаєшся з коучем?

Я не займаюсь постійно, а лише відвідала кілька сесій. Зараз у рамках МВА я також повинна пройти декілька обов’язкових сесій. Мій коуч з Іспанії, і ми спілкуємось англійською по скайпу.

Оксана Гошва, HOSHVA PR & HOSHVA Digital: “Будь-яку ситуацію можна сприймати як

Твій коуч про бізнес чи особистісний розвиток? 

Бізнес-коуч, але всі ми розуміємо, що немає бізнесу, відірваного від особистого життя. У ході обговорення дуже швидко від виключно бізнесу ми переходимо до психології. Спочатку я була дуже скептично налаштована, але швидко зрозуміла, що такі сесії необхідні для управлінця та підприємця.

Оксано, скажи, тебе не дивує, що так багато людей декларують, що хочуть змін, але коли приходить час діяти, то весь запал зникає?

Знаєш, всі люди різні. І я перестала задавати собі такі питання, але у той же час я розумію, що своїх співробітників порібно розвивати, адже від їх роботи залежить результат мого бізнесу. Не слід сприймати занадто болісно, що для якихось людей дедлайн не є важливим. Не слід дивуватися, що люди не намагаються самовдосконалюватися. Є різні люди, і це слід поважати і вміти цим управляти.

У своєму бізнесі ти ставиш перед людьми цілі, а потім контролюєш їх виконання? 

В ідеалі, звісно, так. Але виникають форс-мажорні обставини, які змушують міняти схему дії. Колись я читала книгу про те, яким має бути власник бізнесу, та які етапи розвитку його чекають. Тоді я зупинилася на етапі “Стартап” і вирішила не читати далі, поки не прийде час. Згодом я знову відкрила цю книгу та зрозуміла, що декілька пунктів я “перескочила”. Зараз цілком розумію, на якому етапі знаходжуся і що повинна робити. Я бачу себе підприємцем та вмію формулювати ідеї, можу розгледіти потенціал і бізнес можливості. Для того, щоб заслужити власну команду, треба самому відповідати високим вимогам та бути кращим. Час від часу мені треба повертатися до операційної роботи, але я навіть радію цьому. Я бачу це як можливість щось вдосконалити, покращити процеси. І взагалі будь-яка ситуація може бути сприйнята як виклик або як можливість, як проблема або як кейс.

А мене рутина пригнічує…

Це питання управління часом та пріоритетами. Ти можеш піддатися мікроменеджменту та забути про все. Або ти можеш сказати «ні», та витратити цей час на стратегію. Не потрібно забувати про те, що операційні задачі може виконувати більше людей, ніж керувати бізнесом.

Оксано, чому ти весь час вчишся за іноземними програмами, а не за вітчизняними? 

Так сталося, що я отримала першу свою освіту теж за міжнародною системою (бакалавр бізнес адміністрування).  Мені не знайома система вищої освіти України. Звісно, коли ти навчаєшся за кордоном, то викладачі прив’язуються у прикладах до своєї країни. Тому після Іспанії (зараз я навчаюся в IE Business School Мадриді) я хочу пройти якусь модульну програму в Україні, щоб поспілкуватися і з українськими підприємцями.

Знаєш, я нещодавно читала чергову книгу видавництва МИФ і думала, що дублюються у сотий раз одні і ті ж речі. Ти ж якимось чином знаходиш нові знання. У чому різниця між нами, на твою думку?

Знаєш, книги читати зараз не модно (сміється): ринок змушує друкувати великі книги, там багато повторів, ідей мало… Тому я все більше читаю статті. Деякі журнали можна читати довше за книжки, тому що в них вища концентрація корисної інформації.

Як ти для себе трактуєш поняття “лідерство”?

Скажу так: у 2014 році я якраз планую присвятити більше часу тому, що стосується людей, стосунками між ними. Уміння працювати з людьми – ключовий навик.

Але ж ти це уже вмієш, хіба ні?

Напевно, серед тих людей, які зі мною працювали, не всі зможуть з тобою погодитися (сміється).

Розкажи, як ти формуєш коло спілкування? Я тебе вважаю одним із кращих прикладів у плані нетворкінгу. 

Я підходжу до цього питання так сам системно, як і до інших, малюю кола свого оточення, визначаю пріоритетні для себе…

Але ж штучної дружби все одно не побудуєш?

Тут не про дружбу. На одному з занять нам запропонували зробити вправу — проаналізувати, чи відповідає існуюча мережа контактів стратегії і планам. Я своїм результатом задоволена. Оточнення надзвичайно важливе. Мене оточують дійсно неймовірні люди, від яких я вчуся, ті, які мене надихають. Я не вважаю за потрібне дозволяти людям, які на тебе мають негативний вплив, бути частиною твого життя. Ми всі вільні обирати. Так само важливо розуміти що ти даєш іншим. Я завжди намаюся бути корисною – навіть якщо мова йде просто поділитися лінком на цікаву статтю чи цікавою подією.

Оксана Гошва, HOSHVA PR & HOSHVA Digital: “Будь-яку ситуацію можна сприймати як

Кажуть, що люди, які приїжджають до Києва, досягають більшого. Ти віриш у це? 

Я б не хотіла аналізувати себе як людину, яка приїхала в Київ з однію валізою та кількома гривнями в кишені. Я не порівнюю свої досягнення зі своїми однокласниками з Тернополя – я ж не в Тернополі, вірно? Можливо, справа в тому, що до Києва їде багато активних людей… Коли в тебе нічого немає, це спонукає діяти трошки швидше.

Я знаю багато людей, які працюють у районних центрах та розробляють проекти для Apple. Їм не потрібно переїжджати до Києва, або кудись ще, вони не шкодують, що живуть в Україні та не вважають, що тут обмежені можливості.

Плануєш переїхати кудись?

Наразі не планую. Я дуже часто подорожую і відчуваю себе комфортно у будь-якій країні. Мені неважливо, де жити. Важливо, як я себе почуваю. Ти ж знаєш, що людина всюди може знайти те, що хоче: і можливості, і перешкоди.