Ольга Бєлькова, народний депутат: “Я ніколи не мріяла бути політиком”

Хто: Ольга Бєлькова, народний депутат, у минулому керуючий партнер компанії EastLabs, директор з міжнародних проектів управлінської команди Фонду Віктора Пінчука
Де: фруктовим чаєм пригощала aroma espresso bar на Жилянській, 75
Якось весною я шукала цікавих героїнь для блогу серед бізнес-жінок. І натрапила на Ольгу Бєлькову. У минулому вона працювала у фонді Пінчука, а потім досить довго і успішно керувала стартап-акселератором Eastlabs. Якщо ви давно мене читаєте, то знаєте, що я обожнюю розумних людей. Гугл розказав, що Ольга вчилась у Гарварді, цікавиться електронною комерцією, виховує двох дітей, багато читає і має цікавий життєвий шлях.  Я вирішила у неї запитати, навіщо ж було іти в депутати, як все встигати і побудувати гарну ка’єру.
Ольга Бєлькова, народний депутат: “Я ніколи не мріяла бути політиком”
Ольго, як ви починаєте свій ранок?
Як правило, дуже просто. Прокинулась, поснідала, якщо встигла, зібрала дітей, подумала, що одягнути і вперед.
 
Ви сова чи жаворонок?
Буває, що сиджу до пізньої ночі. Іноді ж прокидаюсь рано і вдразу працюю – немає єдиної схеми. Але однозначно сну мені не вистачає.
Люди, яким хронічно не вистачає сну, зазвичай злі і демотивовані.
Якщо період життя дуже цікавий та насичений, то кількість сну не впливає на мене взагалі. Але кількість та якість моїх планів впливає на те, наскільки я організована та активна.
Що вас мотивує? 
Мені дуже важливо бути потрібною іншим. Це мій прояв лідерства. Якщо мені  за день не зателефонує декілька людей, які попросять поради чи допомоги, це засмучує. Діти, колеги, виборці – будь-хто. А якщо ніхто у тебе не просить допомоги чи поради, це означає, що ти нічого не можеш світу запропонувати.
Місяць без зв’язку у Тайланді звів би вас з розуму?
Ні. Я давно уже хочу написати книгу. І зробити це у поточному ритмі я точно не зможу. Для цього варто було б знайти “острівець” спокою і повністю відключитись від усіх проблем. Але з іншого боку, книга, яку я хочу написати, пов’язана з людьми, які мене оточують. Тож бути далеко від них я теж не зможу.
Ким ви мріяли бути в динитстві?
Не буду брехати – абсолютно не пам’ятаю. У мене кожен місяць і рік змінюються плани. У періоди, коли мені починає бути нудно, я розумію, що треба щось міняти – знайти нову роботу, народити дитину, змінити квартиру або чоловіка (сміється). З останнім, звісно, шуткую.
Але я точно ніколи не мріяла бути політиком.
Ольга Бєлькова, народний депутат: “Я ніколи не мріяла бути політиком”
Часта зміна планів не заважає рухатись у єдиному напрямку?
Це мій спосіб пізнання світу. Я вважаю, що доля була прихильною до мене і дарувала багато можливостей, нових людей, які впливали на мене та відкривали у мені нові грані. До того ж усі мої проекти та заняття все одно моють єдину основу – координація, управління процесами, побудова системи.  Наприклад, задача “побудувати завод” – це до мене.
Чому тоді до цих пір у вас немає власної справи?
Я уже задавала собі це питання. Але зрозуміла, що такої нагоди ще не було: я дуже рано почала сімейне життя, багато працювала, ставила цілі і увесь час кудись поспішала. Зараз я могла б, але законодавчо це не дозволено, та і я не маю часу, так як депутатська робота вимагає віддачі. Але думку цю я не лишаю.
У якій сфері був би цей бізнес?
Мода, але у сфері електронної комерції.
З чого почалась ваша кар’єра? 
З найкращої помилки у моєму житті: одруження і народження дитини у 18 років. Тоді мій син став для мене дороговказом – чого потрібно досягти.  Я пішла шукати роботу і ходила до директора вісім (!) разів, казала, що мені конче потрібна робота. Мабуть, він вирішив дати мені хоча б щось, аби я нарешті залишила його у спокої. До цього, правда, я ще встигла попрацювати на заводі, але то роботою я не вважаю. У 19 років я була фасовщицею масла – стояла вісім годин і рукою накидала масло на ваги. Після трьох місяців роботи я зрозуміла, що не для цього закінчила школу із лише двома четвірками. Я мусила вчити ночами англійську мову, переїхати в Київ, закінчити всі можливі універститети, але та робота — не для мене.
Після цього я працювала на різних адміністративних та координуючих посадах, у міжнародних проектах та рекламній агенції. Одним із найцікавиших проектів було впровадження економіки у школах.  Тоді я відчула, що таке масштаб – 30 тисяч дітей щорічно відчуває твій вплив. Далі був фонд Віктора Пінчука: я будувала систему прозорої звітності. Зрозуміла, що цифри – не моє, хоча я і маю дві освіти: юридичну та економічну.
Ольга Бєлькова, народний депутат: “Я ніколи не мріяла бути політиком”
Ви поїхали здобувати освіту у Гарварді. Чому саме туди?
Я працювала над проектом, який провадив молодих спеціалістів грантами. У певний момент я задалась питанням: а чим я гірше? Чому пропоную їм зробити те, що не зробила сама? Я переймалася тим, як у досить зрілому віці буду вчитися у такій престижній школі (Harvard Kennedy School). Але там є спеціальна программа для mid-career фахівців, і це був один із таких кроків, який точно змінив мене і як людину, і як фахівця.
Чому ви повернулись до України, а не користувались можливостями Штатів? 
Це ілюзія, що ТАМ більше можливостей. Я мала можливості залишитися, але тут моя родина, друзі і центр життєвих інтересів, який створювався більше 30 років. Я не вважаю, що політика – це апофеоз моєї кар’єри. Робота у стартап акселераторі була, мабуть, більш емоційно цікавою, бо кожен день були нові задачі та інформація. Але робота в парламенті, скоріше за все, більш важлива, бо кожен законопроект змінює життя не менш як тисячі людей. На жаль, не завжди на краще.
Після депутатства буде президентство?
На разі, відповім “Ні”, бо політика пропонує значно більше опцій, ніж посада президента. Я ніколи про це не мріяла. Я мріяла бути частиною президентстької кампанії на перегонах. Цікаво зрозуміти, завдячуючи чому ти завойовуєш прихильність виборців. Я також мрію бути дипломатом, бо обожнюю переговори.
Для чого ви пішли у політику?
Кожен з нас має свою місію. Я вважаю, що повинна щось після себе на землі залишити. Я мала багато ілюзій з приводу політики. Частина вже зруйнувалась, але я все ще думаю, що депутатство – це така форма роботи, коли ти бачиш суспільство зовсім з іншого боку, і якщо маєш сили та розум, можеш реально впливати на ситуацію. Коли я була у бізнесі, то думала, як зменшити податки. Зараз я на державній посаді, я уже бачу, з яким сонмом питань зіштовхується міністр фінансів, і як не вистачає коштів у пенсійному фонді.  Доводиться вирішувати зовсім іншу задачу.
Ольго, чим ви завдячуєте  своєму успіху? Нетворкінгу?
Ні, думаю, що це я могла би робити і краще. Мабуть, не всі депутати у Раді навіть мене знають. Я завдячую тому, що дуже цілеспрямована та активна, можу вирішити, що робити та як це робити абсолютно самостійно. Мені пощастило у житті, і 50% людей, які мене оточують, завжди допомагали та сприяли у роботі.
Ми витрачаємо час на боротьбу з вітряками, коли можна знайти людей, які однією дією чи словом допоможуть. Знаєш такого? Не вагайся. Шукай номер телефону і вперед. Процес – це добре, але він не має значення без результату.
Ольга Бєлькова, народний депутат: “Я ніколи не мріяла бути політиком”
Поясніть, чим все-таки займається депутат? 
Я відношусь до того класу депутатів, яких називають експертами. Моя сфера – електронна комерція та все електронне, а також загальні питання покращення умов для бізнесу. Це значить, що я працюю у робочих групах, які займаються цими питаннями, аналізую існуючі закони, іноземний досвід, потреби та реалії, вношу пропозициї. Робота з громадами вимагає віддачі. Звісно, є сесійні тижні, коли увесь час ми провдимо виключно у Раді.
Ольго, що ж вас надихає?
Я дуже люблю бути потрібною іншим. Чоловікові, дітям, батькам, друзям, виборцям. Люблю все нове. Щотижня скачую нову книжку у новій сфері, не завжди вистачає часу дочитати зараз. Я обожнюю роботу з молодими фахівцями, яких можу чомусь навчити. У мене досить специфічний формат передачі інформації і досвіду, трохи жорсткуватий. Але моя головна мета, незалежно від форми, допомогти іншим допомогти собі.  Я би хотіла створити авторський навчальний курс для молодих фахівців щодо лідерства та переговорів – десь треба буде знайти час і на це.
Ольга Бєлькова, народний депутат: “Я ніколи не мріяла бути політиком”